Jdi na obsah Jdi na menu
 


NESLUŠNÁ MLUVIDLA - ARCHIV PROTIVA - FOTKY ŽALUJÍ, ŽE VÁLKA JE VůL!

23. 3. 2010

PROČ NEHLÍDÁ SVÁ MLUVIDLA?
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=663962

http://www.rozhlas.cz/komentare/portal/_zprava/710431

Z čeho se už Topolánek nevylže
Petr Fischer  22.03.2010 18:33

Petr Fischer
Autor:    archiv autora  Mirek Topolánek se snažil čtenářům gay časopisu LUI vysvětlit, že charakter člověka nezávisí na víře či sexuální identitě. Postupoval při tom však tak sugestivně a názorně, až urazil premiéra a vyvolal předvolební skandál.

Není pochyb, že je to Topolánkova chyba, jakkoliv média částečně vytrhla jeho výroky z kontextu. Bývalý premiér se bohužel ani tentokrát nezbavil svého zlozvyku hovořit pro veřejné účely nepříliš strukturovaně, v jakémsi proudu volných asociací, kterým často nerozumí ani on sám, a když si v nich posléze udělá částečně jasno, musí se k nim v omluvných dopisech vracet.

Proud volných asociací se běžně využívá v terapeutických seancích. Odhaluje totiž zajímavé souvislosti v psychice pacienta, jež se snaží skrýt pod příkrovem slov, a může tedy otevřít cestu k budoucí léčbě. Pacient si přizná něco, co dříve odmítal, a jeho psychika se přiblíží k větší rovnováze.

Topolánkovy výroky jsou zajímavější z pohledu psychoterapie společnosti než z hlediska terapie soukromé. Předseda ODS má neuvěřitelnou schopnost shromažďovat ve svém nitru všechny možné předsudky společnosti, většinou ve formě zkratkovitých mediálních sloganů: církev provádí brainwashing, Češi jsou národem nenajedených omezenců a strašpytlů. Topolánek tato hesla nasává jako houba, a ty pak v nestřeženém okamžiku proudí ve vlnách euforie a vzteku ven, jak se jim zamane, v řádu smyslu i nesmyslu.

Patří sem i rozhovor pro časopis LUI. Dobrá myšlenka – u člověka záleží jen na charakteru, na mravním profilu, nikoli na jeho příslušnosti k jakékoliv skupině – se pak snadno utopí v moři různorodých předsudků, proti nimž Topolánek původně bojoval. Šéf ODS se v takových situacích podobá manželovi ze známého vtipu, který chtěl poprosit svou ženu o kávu a místo toho jí vynadal, že mu zkazila celý život...

Výroky předsedy ODS očekávaně spustily debatu o toleranci a politické korektnosti, o vztahu k sexuálním, etnickým a náboženským minoritám. Všechno to jsou vedlejší efekty Topolánkova vystoupení, které přece jen obsahuje jednu přímočaře srozumitelnou informaci. Předseda ODS považuje premiéra Fischera, kterého sám do funkce doporučil, za slabocha. A od tohoto tvrzení Topolánka neosvobodí žádná omluva, i kdyby do ní zahrnul všechny vykonstruované identity světa


(( 22.03.2010 18:26 Ozvěny dne  (ČRo 1 - Radiožurnál)  archiv pořadu Výroky Mirka Topolánka, jejich různý výklad a reakce politiků ))
http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_po=120


SOUČASNOST?!
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=664049

 

vcelku příznivé hodnocení pro poslední výroky Mirka Topolánka pro pobavení při focení do časopisu LUI?!:

http://www.rozhlas.cz/komentare/portal/_zprava/711423

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
HISTORIE

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/fotogalerie/2010/03/22/ceske-drazdany-po-65-letech-po-stopach-nejhorsiho-/
22. března 1945 v půl jedné odpoledne zažily Čechy nejhorší úder amerických bombardérů na jeden cíl. Při útoku 124 letadel v osmi vlnách spadlo na středočeské Kralupy během půl hodiny na 286 tun bomb, později pak ještě dalších 30 tun. Terčem byla kralupská rafinérie minerálních olejů, ale kvůli hustému dýmu nad městem američtí piloti zasáhli v drtivě většině obytné čtvrti Kralup. V troskách zahynulo 145 Čechů a stovka německých vojáků. Dvě třetiny domů nálet srovnal se zemí nebo těžce poškodil, město během půl hodiny prakticky přestalo existovat. Kralupy se tak staly válkou nejpostiženějším městem v Čechách a na Moravě. Přitom historie tohoto náletu je dosud relativně málo známá, ani za komunistického režimu se o tomto bombardování 22.března příliš nehovořilo. Projděte si dobové i současné fotografie Kralup a komentáře Josefa Stupky, kterému bylo v době náletu sedmnáct let.

Autor: Archiv Městského muzea v Kralupech