Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nájemné 2010 - Privatizace bytových domů v Praze

11. 8. 2012

 

ad
Privatizace bytů
%%%%%%%%%%%%%%%%
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/tisice-bytu-budou-na-prodej20101012.html

Privatizace: Na prodej budou tisíce bytů

Praha - Oblast bydlení potřebuje v hlavním městě revoluci. Je třeba stavět byty pro mladé rodiny a přispívat na nájem.
 
Autor:
Lukáš Marek

 
Co potřebuje hlavní město?
1) Obnovení výstavby startovacích a sociálních bytů
2) Příspěvky na nájemné bydlení pro sociálně slabší
3) Zachování podpory revitalizace panelových domů
4) Převod zastavěných pozemků na majitele staveb, zejména bytová družstva
5) Spravedlivé dokončení privatizace obecních domůJižní Město, Praha 15, Praha 4. V podstatě všechny městské části, kde se nacházejí paneláková sídliště, potřebují změnit strategii v bydlení. Zejména by se zde mělo pokračovat v privatizaci bytů a dokončení revitalizací panelových domů.

Dnes zde někteří lidé mají byt ve svém vlastnictví, přitom ve stejné ulici jen o několik desítek metrů dál, jsou stejné byty v majetku města a pro samotné obyvatele je to pak nepochopitelné.

„Myslím, že je v tom nepořádek. Nechápu, podle jakého klíče se při prodeji bytů v Praze často postupuje,“ řekl Aleš Mrzoutek z Prahy 11.

Pravidla privatizace určí nové vedení
Po volbách lze možná očekávat změnu. „Je na novém vedení města, aby stanovilo definitivní seznam bytů ve vlastnictví Prahy a městských částí, které budou zprivatizovány. Pak je nutné nastavit stejná pravidla, samozřejmě s ohledem na to, kde se byt nachází a v jakém je stavu a podobně, a pak se určí časový harmonogram,“ konstatoval pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD).

Podle jeho slov město v posledních čtyřech letech v oblasti bytové politiky hodně zaspalo, například zcela chybějí startovací byty pro mladé rodiny a problém mají také senioři, pro mnohé z nich je stále těžší platit nájemné, přitom možností jít do menšího bytu není mnoho.

Z hlediska pokračující privatizace bytů hlavního města by mohlo dojít brzy k posunu. Magistrát se totiž rozhodl odstartovat prodej části bytového fondu. Nájemníkům chce prodat až pět tisíc bytů.

„Nejdříve budou všichni nájemci bytů vhodných k prodeji informativně obesláni. Pokud bude souhlasit většina oslovených s nabídkou odprodeje, budou zařazeni do další fáze privatizace,“ potvrdil pražský radní pro sociální a bytovou oblast Jiří Janeček (ODS).

Privatizovat by se mělo zejména na zmíněných sídlištích. „Největší množství těchto bytů, které chceme nabídnout k odprodeji, je na Černém mostě, Barrandově a ve Stodůlkách,“ přiblížil Janeček.

Jak ale zmínil Březina, nejdříve se měly nastavit jasné podmínky a způsob, jakým město postupuje, prý není správný, protože neřeší problematiku bydlení napříč celou Prahou a pro všechny stejně.

 

Čtěte také: Velké byty jsou drahé, malých je nedostatek (http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/velke-byty-jsou-drahe-malych-je-nedostatek20100818.html)

 

Běh na dlouhou trať
Město se hodlá zbavit ve většině případů bytů, které jsou pro něj jen obtížně využitelné, například ty s nájemní smlouvou na dobu neurčitou a nebo náročné na údržbu, tedy velkometrážní, či takové, které město nevyužije jako sociální byty. Celý proces privatizace je teprve na startu a bude ještě dlouho trvat, než lidé byty získají do svého vlastnictví. Nejdůležitější je, aby měli o odkup zájem. „Poté bude provedena kontrola majetkových vztahů k vybraným domům a jimi zastavěným pozemkům,“ doplnil předseda bytového výboru zastupitelstva Bohumil Zoufalík (ODS).

Následně by byly byty oceněny. „Získané finance z odprodeje bytů chceme využít na získání nových bytů vhodných pro sociálně slabší matky s dětmi, rodiny nebo seniory,“ dodal Zoufalík.

Podle Březiny může ale vše narazit právě na majetkoprávních vztazích k zastavěným pozemkům. „Tohle město dlouhodobě neřeší. Ani bych se nedivil, kdyby návrh rady na prodej bytů brzy ztroskotal,“ konstatoval s tím, že je nutné řešit mnohem více věcí.

„Hodně se teď mluví o dopravě a bezpečnosti, ale na bydlení se zapomíná. Máme připravenou strategii, kde je šest hlavních priorit. Počítá s obnovením stavby startovacích a sociálních bytů pro mladé i seniory, jež byla zastavena,“ dodal Březina.

Jedním z návrhů je i zvážení možnosti finančního dorovnání příspěvku k stavebnímu spoření. To by pro Prahu znamenalo pravděpodobně obrovskou finanční zátěž a o všem bude nutné vést diskuzi.

Radnice privatizují napříč celou Prahou

V některých městských částech privatizace skončila. Jinde je v plném proudu a zejména v předvolebním období se radnice předháněly, aby se zalíbily voličům.

Každopádně se privatizuje například v Praze 8, 10, 11 či 13. Většinou se jedná o stovky až tisíce bytů. Někde nechtějí hovořit přímo o privatizaci, ale o dalším prodeji bytů. Například Praha 11 skončila už před čtyřmi lety a nyní se podle slov radnice jedná pouze o úplatný převod. Nicméně možný odprodej zde vedení nabídlo ve 3300 bytech. „Teď jsou na řadě znalci, kteří stanoví cenu bytu. Pak se lidé rozhodnou, jestli si byt odkoupí,“ vysvětlil starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský. Poslední vlna prodeje pak byla zahájena v Praze 13, kde se má jednat o převodu přibližně 1700 bytů, prodej více než tisíce bytů zahájili také v Praze 3. A ve velkém prodávají také v Praze 8. Zde radnice počítá, že výnos z privatizace přesáhne tři miliardy korun.

Prodeji se nebrání ani v Praze 2, kde už privatizace skončila. Zde před časem schválili podmínky, za jakých je možné pokračovat. „O tom, jestli se tak stane, rozhodne až nové zastupitelstvo,“ dodal místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska (ODS).

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

 


http://praha.idnes.cz

http://praha.idnes.cz/praha-2-bude-privatizovat-nabidne-svym-volicum-byty-za-hubicku-pbu-/praha-zpravy.asp?c=A100924_1455855_praha-zpravy_sfo

 

Praha 2 bude privatizovat, nabídne svým voličům byty za hubičku


24. září 2010  11:28

Radnice druhé městské části chce své voliče nalákat na levnou privatizaci s bonusem. Ta novým majitelům nebrání ve spekulacích. Mohou tak obratem na městských nemovitostech vydělat statisíce až miliony korun. Za daných okolností se nabízí úvahy o předvolebním populismu.

Praha 2 startuje před volbami privatizaci bytů, a to navíc velmi levně. Nájemníkům chce prodat asi padesát domů - na Vinohradech, Vyšehradě či Novém Městě. Metr čtvereční by měl vyjít přibližně na 15 až 25 tisíc korun.

Sedmdesátimetrový byt tak mohl stát milion sedm set tisíc. "Bude to cena obvyklá v dané lokalitě a stanoví ji znalec," vysvětlil místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska (ODS). Tržní ceny bytů se přitom na Vinohradech a Novém Městě pohybují od 40 do 80 tisíc za metr čtvereční.

Druhá městská část se navíc nebrání spekulantům. "U bytů privatizovaných za cenu obvyklou budou mít lidé možnost obratem je prodat," připustil Paluska. "Rok jsme hledali cestu, jak zabránit spekulacím. Nenašli jsme ji," dodal.

Takto zprivatizovaný byt se dá prodat i za dvojnásobek ceny. Spekulant tak vydělá na městském majetku nemalou sumu. U sedmdesátimetrového bytu může být zisk přes milion korun. "Chtěli jsme předejít spekulaci. Navrhl jsem, aby lidé kupovali byt s podmínkou, že v něm budou třeba 15 let žít. Pokud by ji nesplnili, cena by se zvedla a oni by ji museli doplatit," řekl zastupitel Prahy 2 Jiří Dienstbier mladší.

Privatizace před volbami je náhoda, tvrdí radnice

Situace v městské části je komplikovaná. Místní lidé dlouho politiky k privatizaci tlačili. Radnice stejně dlouho odolávala. Teď před volbami změnila názor. "Nově schválená pravidla privatizace jsou výsledkem čtyřleté diskuse," brání se místostarosta nařčení z populismu. "To není honění hlasů." Paluska argumentuje i tím, že se nájemníkům zdálo hodně i 20 tisíc korun za metr čtvereční.


CENY BYTŮ V PRAZE 2
Radnice chce byty na Vinohradech, Novém Městě, na Vyšehradě prodávat za 15-25 tisíc za metr čtvereční. Cenu v tomto případě snižuje i fakt, že byty jsou svázané nájemními smlouvami.

Tržní ceny na Vinohradech a Novém Městě se pohybují od 40 do přibližně 80 tisíc za metr čtvereční.
 
Levnou privatizaci bytů v Praze 2 populisticky slibuje nejen ODS. Věci veřejné nebo ČSSD by prý prodávaly ještě levněji, spekulacím by prý ale zabránily. "Nájemníci přece nemohou za to, že městská část neprivatizovala byty už dříve, takže neměli možnost koupit je za stejné peníze jako lidé před pěti lety," hájí privatizaci Markéta Maříková z Věcí veřejných, která sama bydlí v obecním bytě.

S obřím rozprodejem bytů nájemníkům přišel těsně před volbami i magistrát. Chce oslovit pět tisíc domácností. O cenách rozhodne ale až nové zastupitelstvo. "Privatizace nemá být zdrojem výdělku. Cena musí být kompromisem mezi tržní cenou a tím, nač může nájemník dosáhnout," reagoval na dotaz lídr ODS Bohuslav Svoboda.

Jeho konkurentka Markéta Reedová by nájemníkům v bytech s regulovaným nájmem nabídla cenu obvyklou v dané lokalitě. "Dovedu si ale představit, že bychom prodávali některé byty na exkluzivních místech, třeba v Pařížské ulici, za tržní ceny," řekla.

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

http://bydleni.denik.cz/stavba/nemate-milion-nevadi-bydlet-muzete-i-tak20100921.html


http://bydleni.idnes.cz/vymyslel-patrovy-domecek-za-pul-milionu-o-rozloze-16-metru-ctverecnich-1mz-/architektura.asp?c=A101005_122335_architektura_web

 

http://bydleni.idnes.cz/

http://bydleni.denik.cz/

 


http://www.kdechcibydlet.cz/


http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/tisice-bytu-budou-na-prodej20101012.html

 


http://bydleni.denik.cz/stavba/nizkoenergeticke-domy-moda-nebo-nutnost-20100924.html

http://prazsky.denik.cz/ze_sveta/praveci-lide-vyrabeli-mouku-uz-pred--lety20101019.html


http://www.galeriekodl.cz/

 

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%


http://bydleni.idnes.cz/levne-bydleni-v-praze-do-milionu-maly-druzstevni-byt-v-panelaku-pwi-/reality_bdp.asp?c=A100527_170340_reality_bdp_web

 

http://bydleni.idnes.cz/nejlepsi-investici-je-starsi-byt-v-okoli-centra-nebo-dum-za-prahou-1cm-/reality_bdp.asp?c=A100402_145622_reality_bdp_web

http://bydleni.idnes.cz/na-predrazeny-dum-v-satelitu-zapomente-opravte-si-starsi-domek-na-vesnici-15p-/reality_bdp.asp?c=A100426_141444_stavba_web

 

=============================================
HLE JAK CÍSAŘPÁN PEČUJE O BLAHO DÍTEK SVÝCH:
EHM
((.... se uvažuje o výstavbě nových, tzv. ústupových bytů,“ ))

 

 

 ===================================================================

Nájemné 2010
http://kvety.atlas.centrum.cz/zaujalo-nas/2010/10/16/clanky/tanec-kolem-bytu-najemne-bude-vyssi-ale-o-kolik/

 

Jak se změnily platy a ceny od roku 1989? Máte se lépe? 2010
http://kvety.atlas.centrum.cz/zaujalo-nas/2010/10/15/clanky/jak-se-zmenily-platy-ceny-od-roku-1989-mate-se-lepe/

 

 

http://finance.idnes.cz/nekterych-bankrotaru-je-mi-lito-jine-nechapu-rika-advokatka-p4t-/viteze.asp?c=A101015_100222_viteze_sov

 

http://finance.idnes.cz/dluznici-ochotnici-mi-uz-sli-na-nervy-ted-je-umim-usmernit-rika-pravnicka-1qx-/viteze.asp?c=A100621_084515_viteze_sov

 

 

Žijeme ve světě lží a frází. Znáte ty nejčastější?
http://kvety.atlas.centrum.cz/zaujalo-nas/2010/10/13/clanky/zijeme-ve-svete-lzi-duvod-citime-se-lepe/

 

Chléb

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=680500