Jdi na obsah Jdi na menu
 


Helicobacter pylori a B6 - no nazdar!

23. 8. 2010

Helicobacter pylori a B6 - no nazdar!
(cituji z:    http://tn.nova.cz/magazin/hi-tech/veda/zaludecni-bakterie-potrebuji-vitaminy-s-nimi-vyvolaji-i-rakovinu.html)


Žaludeční bakterie potřebují vitamíny. S nimi vyvolají i rakovinu


23.08. 00:00 | Aktualizováno 23.08. 00:15 | tn.cz / adr
Záludná bakterie Helicobacter pylori žije v žaludcích poloviny lidské populace. Může být zcela neškodná, ale to by se nesměla dostat k vitamínu B6.
Bez něj totiž nedokáže v žaludku vyvolat chronickou infekci a způsobit tak nejen vředy, ale ještě závažnější rakovinotvorné bujení.
"Přibližně každý druhý člověk v sobě hostí H. pylori, přestože bakterie vyvolává chronické infekce, dlouho zůstávala nepolapitelná," uvedl Richard Ferrero z Melbournské univerzity.
Vědci nyní doufají, že s novými poznatky, které se pojí s H. pylori, budou schopni nalézt účinnou léčbu na zhoubné bakteriální infekce.
Lékaři pochopitelně nedoporučují, aby člověk nakažený H. pylori přestal přijímat v potravě vitamín B6. To je ostatně téměř nemožné, neboť B6 se vyskytuje například v játrech, vepřovém mase, makrelách, vejcích, v droždí, pečivu, v banánech a dalších druzích ovoce a zeleniny.
Odborníci zkoumali projevy H. pylori na myších. Záměrně je nakazili upraveným kmenem bakterií, které způsobují méně závažné infekce, a jejich genovou výbavu poté srovnali s původními H. pylori. Tak nalezli geny, které jsou zodpovědné za rozvoj zhoubných chorob.
Při jeho nedostatku v těle navíc hrozí nervosvalové křeče, nebo problémy s pamětí.
Experti proto hledali cestu, jak zamezit H. pylori v možnosti přijmout a využít tento vitamín v lidském těle. Objevili přitom dva typy enzymů, které pomáhají bakteriím s příjmem B6.
"Výzkum odhalil v bakteriích enzymy, které biosyntetizují vitamín B6," dodal Ferrero s tím, že vědci učinili i další nečekaný objev.
Stejné enzymy totiž našli v dalších lidských patogenech, které způsobují závažné nemoci. To by mělo odstartovat novou éru léčebných prostředků, které by pomohly vyléčit nejen infekce způsobené H. pylori. Nový typ medikamentů by přitom fungoval na základě blokace účinků vybraných bakteriálních genů.