Jdi na obsah Jdi na menu
 


Samovyšetření prsu VERSUS mamografie - doplňují se!

27. 11. 2009

cituji z:
http://zdravi.idnes.cz/video-zkontrolujte-si-sva-prsa-nabizime-navod-krok-za-krokem-p5b-/vase-telo.asp?c=A091124_092849_vase-telo_pet

Ani moderní přístroje nemusí odhalit nádor prsní žlázy. Zvláště, když je mezi vyšetřeními dlouhá pauza. Ideálním způsobem, jak včas zjistit, že se v prsu děje něco nepatřičného, je poměrně jednoduché vyšetření. Nabízíme vám ho krok po kroku na fotografiích i videu.
--ZKRÁCENO, více pod webovým odkazem--
Choďte na pravidelné kontroly
Malá nádorová ložiska nelze při samovyšetření odhalit, samovyšetření nemůže mamografii nikdy nahradit. "Vyhrávají ty ženy, které se naučí samovyšetřovat a ještě k tomu chodí na preventivní mamografii," doporučuje doktorka Miroslava Skovajsová.

Ženy, které odhalí při svém vyšetření například bulku, nemusí propadat panice, že mají rakovinu. Může jít jen o banalitu, nebo o nezhoubný nádor. Důležité ale je, objednat se co nejdříve k odborníkovi na kontrolu.

"Doporučuji ženám, které hledají zdravotní zařízení na vyšetření svého prsu, aby se podívaly na stránky www.mamo.cz, kde je seznam a interaktivní mapa všech screeningových akreditovaných pracovišť v republice," dodala primářka Skovajsová.


Varovné signály
- bulka

- výtok z bradavek (zvláště pak hnědý či krvavý)

- zataženina na kůži

- nebolestivé zarudnutí kůže

- kůže vypadající jako kůra pomeranče
 ........................................

http://zdravi.idnes.cz/pravidelne-cviceni-snizuje-riziko-rakoviny-prsu-fbw-/zdravi.asp?c=A090414_105128_zdravi_pet