Jdi na obsah Jdi na menu
 


Únava - kdy již přestává všechna legrace?

http://www.lidovky.cz/40-tisic-lidi-trpi-nemoci-ktera-oficialne-neexistuje-fx6-/ln_domov.asp?c=A110104_191603_ln_domov_ter


Chronický únavový syndrom
Chronický únavový syndrom (benigní myalgická encefalomyelitida) je komplexní a velmi vysilující onemocnění, které provází těžká únava, hluboké vyčerpání, zhoršení potíží po jakékoliv zátěži, kdy obnovení sil trvá déle než 24 hodin.

            V Česku je postiženo odhadem více než 40 000 lidí.

Příznaky: Zvýšená teplota, bolesti v krku, citlivost mízních uzlin, bolesti svalů a kloubů, kognitivní potíže a řada dalších. Na hledání příčin a léčby se stále pracuje.

Doporučuje se: Včasný klidový režim a symptomatická léčba, tj. snaha zmírnit hlavní potíže nemocného. Diagnózu lze stanovit, pokud hlavní příznaky trvají šest a více měsíců. Nemocní tak trpí chorobou nejméně půl roku bez oficiální diagnózy.

 
40 tisíc lidí trpí nemocí, která oficiálně neexistuje
Doporučujeme  4. ledna 2011  19:35
PRAHA - Chronický únavový syndrom. To je nemoc, kterou trpí 40 tisíc Čechů a stále musí bojovat o oficiální uznání a ochotu lékařů. „Chronický únavový syndrom představuje velký diagnostický problém,“ říká Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví.
* LN Proč není syndrom považován za právoplatnou nemoc? Přes veškeré studie se nedospělo ke stanovení takových diagnostických kritérií, která by potvrdila nebo vyvrátila diagnózu chronického únavového syndromu.

* LN Co to tedy znamená?
Podle některých odborníků diagnóza chronický únavový syndrom v podstatě neexistuje.

* LN Co to tedy podle nich je?
Stav, který vyžaduje časté sledování nemocných a hledání příčin k objasnění.

* LN Proč nejde jasně diagnostikovat toto onemocnění?
Pro únavový syndrom neexistuje jednoznačný laboratorní test.

* LN Na jakého lékaře se tedy mají pacienti obracet? Dominantní roli by měl mít praktický lékař, který by měl koordinovat celkové vyšetření a kontrolovat i komplexnost léčby pacienta.

* LN Je stanovený postup léčby?

Pro léčbu pacientů s chronickou únavou neexistuje žádný standardní postup. Lze také říci, že nemocní vyžadují zvýšené sledování, není to ale trvale invalidizující stav.

* LN Ví se, kolik lidí tímto onemocnění v Česku trpí?
Podle statistických údajů udává 50 procent pacientů únavu a 24 procent pacientů v primární péči udává únavu jako hlavní symptom. Převážnou většinu těchto stavů je možno vysvětlit a řešit je. Přetrvávají ale i pacienti, u kterých nemůžeme jednoznačně stanovit diagnózu, a tím ani léčbu. Ti bývají zařazováni pod chronický únavový syndrom. Jedná se o značně nesourodý soubor pacientů, jejichž jediným společným znakem je dlouhodobě trvající výrazná únava.

 

Pavla Kubálková