Jdi na obsah Jdi na menu
 


Viropauza - chlap v přechodu - no žádná sranda!

18. 12. 2009

http://zdravi.centrum.cz/zdravi-a-my/2009/12/18/clanky/muzi-v-prechodu-nalady-spek-boleni-hlavy/


Muži v přechodu - nálady, špek a bolení hlavy


Svět je spravedlivý. I muži mohou být v přechodu. Této etapě se říká viropauza, andropauza nebo prostě “mužská menopauza”. Jen se o tom méně mluví.

Asi 40 % mužů mezi 40 a 60 lety trpí depresemi, popudlivostí, náladovostí a obtížemi dosáhnout erekce a udržet ji.

Léta nestojí...
Jsou protivní, hádaví, ješitní a záletní. Lékaři a především jejich okolí s nimi mají hodně práce. Doporučují jim zhodnotit celý životní styl, zmírnit chronický stres, vyrovnat se s nezbytnými změnami, zdravě jíst, cvičit, nekouřit.

Vyplatí se však trpělivost, než se pán “srovná“. Tyto potíže jsou průvodními jevy změněné hormonální hladiny. Už od pětatřiceti let totiž u mužů klesá hladina mužského hormonu testosteronu.

Nálady a tuk
Kolem 45 let (někdy ještě dříve) muži začínají snadno tloustnout, kulatí se v obličeji. Jejich vizáž mění i postupující pleš, ale především se výrazně mění psychika.

To, co tak často vyčítají svým ženám, vlastně dokonale sedí i na ně. Jde o podrážděnost, bezdůvodné výkyvy nálad, nespavost a dokonce i pověstné bolesti hlavy. pocity neschopnosti a beznaděje. Časté jsou deprese, odmítání kontaktů s lidmi, poraženecké nálady.

Z nemalého množství mužů se v tomto období stávají workoholici, silně holdující práci nebo koníčku. Kolem padesátky se objevuje pověstná druhá míza. projevující se často novými vztahy s mnohem mladšími ženami a rozbití dosavadních svazků.

Muži můžou...
Změny produkce pohlavních hormonů, resp. změny poměru androgenů k estrogenům, se odrážejí také na mozkovém metabolismu.

Psychická maskulinizace už nebývá tak silná a s ní slábne i apetence k sexu. Nejobvyklejším problémem mužského klimakteria se proto stává deprese vyvolaná sexuálními potížemi.

"Tato etapa naznačuje muži konec prvního dospělého věku a připravuje ho na druhý,” vysvětluje psychoterapeut Jed Diamond, autor knihy Mužská menopauza.

autor: Rea