Jdi na obsah Jdi na menu
 


MUDr. Jan Hnízdil: Když duše stoná a tělo to odnese

19. 2. 6013

CITUJI Z:

http://www.rozhlas.cz/radiowave/diagnozaf/_zprava/936922

 

18. srpna  2011 v 21:00  rubrika: Diagnóza F

Diagnóza F: Když duše stoná a tělo to odnese

 Řada lidí přichází k lékaři se svými bolestmi, lékaři je léčí, ale lidé se neuzdravují. Po provedení řady vyšetření a testů vychází najevo, že je pacient objektivně zdráv. Ovšem má stále potíže. Potíže, které zrcadlí nepříznivou situaci, ve které žije a které nejdou vyléčit prášky ani operací.

Naše tělo s námi nemá moc možností komunikovat. A tak s námi komunikuje prostřednictvím nemoci. Nemoc je informace o tom, že je toho na nás moc, že žijeme v nepohodě, že jsme oslabení. Komplexí medicína neléčí jednotlivé choroby, ale pomáhá pacientům, aby se uzdravovali. Při léčení bere v úvahu zdravotní i psychický stav pacienta, jeho životní styl i podmínky, ve kterých žije. 

Když nás bolí hlava, zřejmě máme „hlavu plnou starostí“. Když nás bolí žaludek, jako bychom něco „nemohli strávit“. Trpíme-li astmatem, zřejmě nás „něco dusí“. Jak těžké je rozklíčovat skutečné příčiny nemoci? A jak vypadá jejich další léčba? O tom jsem si povídala s lékařem Centra komplexní péče v Dobřichovicích, MUDr. Janem Hnízdilem


MUDr. Jan Hnízdil: Když duše stoná a tělo to odnese

DOWNLOAD (STÁHNOUT)

MUDr. Jan Hnízdil, internista a rehabilitační lékař, věnuje se komplexní, psychosomatické medicíně. Působí v Centru komplexní péče v Dobřichovicích. 

Literatura
Hnízdil, J.: Mým marodům – Jak vyrobit pacienta
Beránková, B., Hnízdil, J., Šavlík, J.: Bolesti zad: mýty a realita 

Odkazy
Centrum komplexní péče, Dobřichovice
Psychosomatická klinika, Praha
Středisko komplexní terapie psychosomatických poruch, Liberec 

 
 
 
Pořad: Diagnóza F  |  Stanice: ČRo Radio Wave
 
 

 

http://www.rozhlas.cz/

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

CITUJI

ODJINUD

 

Může ti zachránit zdraví - odvykání kouření

2. 9. 2010

cituji z:
http://digiweb.ihned.cz/c1-43869150-tabak-zanechava-v-mozku-stejny-otisk-jako-heroin


Digi a věda
DigiWeb.iHNed.cz              27. 5. 2010  15:44 

 
Tabák zanechává v mozku stejný otisk jako heroin

 

Kouření tabáku zanechává v mozku podobný otisk jako braní heroinu. Ihned a bez pomoci dokážou podle lékařů přestat kouřit nanejvýš dvě procenta kuřáků, ostatní by měli vyhledat specializovanou poradnu.

Marihuana poškozuje DNA a může vyvolat rakovinuZávislost na drogách a obezita jsou založeny na stejných mechanismechTagy
kouření, rizika"Kouření tabáku jako drogy je přibližně stejné jako u heroinisty - zanechává ohromný otisk v mozkové tkáni," řekla primářka pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Martina Vašáková.

Je geneticky dané, jak se člověk dokáže se závislostí poprat. U většiny je léčba velmi zdlouhavá. Za vyléčeného kuřáka se pacient považuje po roce.

Při kouření se nikotin dostane do mozku, kde jsou receptory. Ty se otevřou a uvolňuje se dopamin, jenž způsobuje blaženost. Mozek si to pamatuje, baží po další cigaretě. Receptory se zmnožují. Kdo kouřit přestane, u něj se receptory jen uspí. Vícekrát přestat je těžší a těžší, vysvětlila vedoucí lékařka ambulance odvykání kouření FTN Zuzana Perná.

Na následky kouření umírá na světě pět milionů lidí ročně. V roce 2020 to bude podle odhadu lékařů dvojnásobek. V rozvojových zemích začíná s kouřením polovina desetiletých dětí.

V ČR umírá v důsledku kouření ročně zhruba 18 tisíc lidí, což je asi 50 lidí denně. Kouří třetina národa, tedy necelé tři miliony Čechů, upozornila Vašáková.

Kouření, i to pasivní, způsobuje řadu problémů

Kouření způsobuje srdečně-cévní onemocnění, rakovinu či rozedmu plic, kožní onemocnění. Hodně kuřáků onemocní i cukrovkou. Kuřačky častěji trpí rakovinou močových cest. Tabákový kouř láme genetický kód a způsobuje předčasné biologické i kosmetické stárnutí organismu.

Podobně velmi závažné dopady má i pasivní kouření. Perná uvedla případ dívky, která měla ve 13 letech těžkou rozedmu plic a astma kvůli pasivnímu kouření. Oba její rodiče totiž doma kouřili 40 cigaret denně. Přestože sama nekouřila, plíce má neodvratně poničené.

Nyní je v ČR 31 center pro odvykání kouření. Jejich seznam najdete na www.slzt.cz.
Ve FTN je podle mluvčí nemocnice Martiny Štanclové největší plicní klinika v ČR, její poradna funguje od roku 2007. Prošlo jí za tu dobu asi 200 kuřáků, po roce od první návštěvy z nich nekouří 55 procent.

 

Autor/ři: jam, ČTK
 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

prokrastinace a poradna

18. 1. 2011

http://www.lidovky.cz/az-30-procent-studentu-nedokaze-plnit-sve-povinnosti-je-to-nemoc-pwn-/ln_veda.asp?c=A110106_144823_ln_veda_hs

Až 30 procent studentů nedokáže plnit své povinnosti. Je to nemoc

6. ledna 2011  14:48

PRAHA - Prokrastinací, tedy chorobným odkládáním povinností, trpí podle odhadů deset až 30 procent studentů vysokých škol. Nejedná se přitom o lenost, prokrastinátoři nedokážou dokončit ani jednoduché úkoly, což je omezuje v pracovním i osobním životě. Odborníci na závislosti proto od ledna spustili webovou poradnu, kde lidé najdou testy a informace o prokrastinaci, ale také třeba o závislosti na internetu.
"Jedná se o problém v rozhodovacích dovednostech, neumí si naplánovat, realizovat a dokončit úkol," uvedl vedoucí Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michal Miovský.

Výzkum tohoto chování je ale v počátcích a zatím nejsou k dispozici serióznější data. Tento problém postihuje nejvíce lidi kolem dvaceti let, rozšířený je zejména mezi vysokoškolskými studenty, kteří si studijní povinnosti plánují z velké míry sami. Prokrastinací trpí podle odborníků stále více lidí, její výskyt úzce souvisí se zvyšujícími se požadavky společnosti na výkonnost práce.

Místo učení raději umyju nádobí, říká student
"Učím se na zkoušku a přitom prostě dělám hromadu blbostí, které dělat nemám. Nevydržím u toho sedět. Jdu do ledničky, něco si vezmu... pak vidím nádobí ve dřezu, to by bylo fajn, kdyby bylo umytý. Tak ho umeju. Vracím se ke stolu, tam mám bordel, tak to poklidím," popsal například student účastnící se výzkumu o prokrastinaci svůj typický den.

Důležitá je odměna
Chorobné odkládání povinností je někdy spojeno se závislostí na internetu, plnit úkoly často lidem zabraňuje také třeba deprese. Zájemci se mohou na webu adiktologické poradny otestovat, jak jsou na tom s různými druhy závislostí, odborníkům zároveň mohou poslat dotaz či si přečíst rady, jak se závislostí bojovat. V případě prokrastinace se doporučuje odstranit u pracovního stolu všechny rozptylující prvky, rozdělit si úkol na menší části a po splnění každé z nich si dát krátkou pauzu nebo si určit malou odměnu za splnění určité povinnosti.

 
"Někdy je to jen o tréninku, třeba nácvik, jak si naplánovat jednoduchou akci," vysvětlil Miovský, v čem spočívá léčba. Navzdory osvětě je prý totiž obecné povědomí o různých typech závislostí dost malé, na lidi, kteří něčím podobným trpí, se pak okolí dívá skrz prsty. Právě internetová poradna by tak měla být prvním místem, kam se může postižený se svým problémem obrátit. Primárně je určena studentům a zaměstnancům UK, s dotazem se tam ale může obracet i veřejnost.

ČTK

 

prokrastinace


http://poradna.adiktologie.cz/article/clanky-o-tematu-2/co-je-to-prokrastinace/


http://poradna.adiktologie.cz/zeptejte-se/

 

http://poradna.adiktologie.cz/zmente-se/

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

DÁLE ČTI:
http://respekt.ihned.cz/c1-46084900-editorial-velka-debata-o-sexu

 

 

http://zena.centrum.cz/zdravi/


http://syndrom-vyhoreni.zdrave.cz/

 

QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQ

 

Ukázka z knihy: Katarína Millová - Psychologie celoživotního vývoje

Vývoj člověka se neomezuje pouze na dětství nebo dospívání. Lidé se mění a vyvíjejí v průběhu celého života. Monografie Kataríny Millové se zabývá různými teoriemi, které se snaží popsat a vysvětlit tyto změny, objevující se od narození až po smrt.

http://www.rozhlas.cz/brno/zelnyrynk/_zprava/1167849


http://prehravac.rozhlas.cz/audio/

=========================================


Z cyklu mozek a vědomí: "Láska a partnerské vztahy - Když láska není láskou".
_________________________________________
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2820077
 

http://www.rozhlas.cz/cro6/tipy/_zprava/z-cyklu-mozek-a-vedomi-laska-a-partnerske-vztahy-kdyz-laska-neni-laskou--1169421

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2820077

http://prehravac.rozhlas.cz/