Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stres a sex - jak to vlastně může souviset

9. 8. 2009

cituji z:

http://zdravi.centrum.cz/antikoncepce/2009/7/31/clanky/malo-sexu-stres-stres-malo-sexu/

 


Málo sexu = stres, stres = málo sexu

 

Pryč od workholiků a osob s přemírou různých aktivit. Nejspíš tak jen maskují sexuální frustraci a neuspokojivý milostný život.

Že sex snižuje stres a že málo sexu stres naopak zvyšuje, to není nic objevného. Doktor Ragnar Beer a další vědci z univerzity v německém Göttingenu pro svůj projekt Theratalk (složenina ze slov Therapie a Talk=hovor) podrobně zkoumali intimní život téměř 32 tisíc mužů a žen. Výsledek? Platí, že čím méně sexu máte, tím více práce si hledáte.

 

 

Jednou je fakt málo


Sexuálně deprivovaní lidé hledají náhradu za milostný život, a tak si berou stále více závazků a povinností. Výsledkem je ovšem – rostoucí stres.


 
Na nedostatečnou frekvenci sexuálního styku si přitom stěžovala více než třetina respondentů (35 procent žen a 36 procent mužů).

Ukázalo se přitom, že se problémy rostou především u těch, kdo se sexu věnovali maximálně jednou týdně.


Beerův tým zjistil, že 36 % žen, které mají sex jen jednou týdně, si vyhledává nové aktivity v práci, v domácnosti nebo ve společenských vztazích, aby nedostatek kompenzovaly.

 

 

Začarovaný kruh


Pokud jde o takto postižené jedince, žijící již v páru, je to ještě horší:* 45 procent mužů a 46 procent žen,* kteří se svým partnery udržují jen minimální počet intimních styků, léčí své libido tím, že si najde další závazky a úkoly.

Podle doktora Beera jde vždy o jednoznačně špatné rozhodnutí: práce navíc (nebo jiné aktivity, které ji nahrazují), jim rade další čas, jež by mohl být věnovat intimnímu životu.

Vzniká tak další negativní vliv na sexuální uspokojení a frustrace se dál prohlubuje. V takové slepé uličce
frustrace z původní sexuální abstinence postupně přerůstá ve stres a deprese.

„Sexuální frustrace vám brání ve schopnosti snížit váš stres,“ tvrdí psycholog a partnerský terapeut Beer.

 

 

Uvolněte se, prosím...


U mnoha lidí přítomnost stresu chuť na sex spolehlivě odbourá – což platí především pro ženy. U jiných lidí je tomu však opačně. Stres je pro ně jakýmsi afrodisiakem, navíc velmi zdravým, protože „odliv hormonů“ je nejlepším způsobem, jak se zbavit napětí a stres odbourat.

Tomuto přístupu dává za pravdu i objev britských vědců, kteří zkoumali vliv kvality sexuálního života na zvládání stresových situací.

Na skupině mužů a žen se zkoumal vliv sexu na výšku krevního tlaku a a další fyziologické procesy, vznikající důsledkem stresu.

Výsledky potvrdily, že tyto hodnoty nejlépe ovlivňuje soulož. O něco horší to bylo s orálním sexem nebo s masturbací, a u lidí zcela bez sexu byly výsledky úplně nejhorší.

autor: uzi